Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rok 1984 - Motyw władzy

W powieści władza to Partia i Wielki Brat. Partia ma władzę absolutną, decyduje o wszystkim, nawet najdrobniejszych detalach życia obywateli. Wielki Brat jest postacią tajemniczą, wszyscy znają jego wizerunek, ale nikt go nigdy nie widział. Przesłuchujący Smitha policjant nie odpowiada na pytanie, czy Wielki Brat istnieje. Władza ma do swojej dyspozycji aparat represji – policję Myśli oraz propagandę.

Ideologią władzy jest ang-soc, czyli angielski socjalizm, opierający się na wierze we wszechmoc Partii i nieomylność Wielkiego Brata, dwójmyśleniu, czyli błyskawicznym zmienianiu poglądów i szybkiemu zapominaniu o dotychczasowych przekonaniach. Osoby nie stosujące się do tych zasad znikają bez śladu. W utrzymaniu władzy pomagają ministerstwa – Prawdy, zajmujące się propagandą, Pokoju, zajmujące się prowadzeniem wojny, Obfitości, odpowiedzialne za rozdział wciąż brakującej żywności oraz Miłości, nadzorujące więzienia i zajmujące się torturami.